Jak ułatwić sobie pracę z domu?

Obecnie, home office, które oznacza pracę zdalną to popularna forma zatrudnienia. Może ona dotyczyć zarówno pracowników na etacie, którzy z różnych względów zostali skierowani na czasową pracę z domu, jak i może być formą zatrudnienia jako pracana stałe, na odległość. Na podobnych zasadach odbywa się także praca wielu osób samozatrudnionych, a więc przedsiębiorców, którzy także muszą w jakiś sposób organizować sobie pracę w domu. W jaki sposób pracować, aby było to efektywne? Jakie zalety, a jakie wady ma taka praca?

Miejsce, w którym łatwo będzie się nam skoncentrować

Pracując we własnym domu wokół nas zazwyczaj mamy ogrom różnych rozpraszaczy, które nie podnoszą efektywności naszej pracy. Najlepiej jest więc od razu ograniczyć ich ilość. Na dłuższą metę, najlepiej od razu wydzielić sobie specjalne miejsce do pracy, w którym zapewnimy sobie cisze, spokój i które będzie komfortowe do tego, aby spędzić tutaj jednorazowo nawet wiele godzin. Jeśli tylko mamy taką możliwość, najlepiej wydzielić sobie do tego celu osobne pomieszczenie, do którego w ciągu dnia nikt inny nie będzie zaglądał. Warto też poprosić domowników, aby postarali się zrozumieć fakt, że pomimo iż jesteśmy w domu- potrzebujemy czasu i przestrzeni do pracy. Raczej nie zaleca się pracy z laptopem w łóżku czy na kanapie. Kluczem do sukcesu i do dobrego samopoczucia jest wydzielenie miejsca do pracy, kiedy to faktycznie musimy być w pełni skupieni, a osobną przestrzeń stanowi miejsce do życia i spędzania czasu z domownikami. Dzięki temu unikniemy poczucia, że cały czas jesteśmy w pracy bez chwili oddechu lub też wrażenia, że pracujemy za słabo lub za rzadko. Wyraźnie postawione granice będą sprzyjać naszej dobrej kondycji psychicznej.

Narzędzia, które pozwolą nam popracować nad naszą efektywnością

Planowanie oraz dobra organizacja pozwala sprawić, że praca zdalna może być bardzo wydajna, ale też przyjemna. Zawsze warto rozpoczynać od pewnego planu tego, co w danym dniu koniecznie powinno zostać zrobione. Takiej listy zadań powinniśmy się trzymać. Możemy używać specjalnego kalendarza, w którym rozpiszemy sobie zadania do wykonania na dany dzień wraz z oszacowaniem czasu, jaki powinniśmy na dane zadanie przeznaczyć. Możemy też zaplanować sobie przerwę, pamiętajmy jednak, aby nie była ona zbyt długa i aby nie wybiła nas z rytmu pracy.

Jeśli faktycznie, będziemy w stanie trzymać pewną dyscyplinę i nie będziemy zbyt często odrywać się od zadań, aby wykonywać domowe czynności czy tak prozaiczne rzeczy jak przeglądanie mediów społecznościowych- praca szybko zostanie wykonana, a my możemy nawet pozwolić sobie na chwilę oddechu. W dobrej organizacji pracy zazwyczaj pomaga wewnętrzna motywacja. Jednym z motywatorów może być to, że po skończonej pracy będziemy mogli pozwolić sobie na zasłużony odpoczynek, ulubione hobby lub na spędzanie czasu z rodziną. A im szybciej się odrobimy- tym więcej zostanie nam czasu na przyjemności. Obok kalendarza czy też organizera przyda się jakiś notatnik na bieżące notatki.

Jak ułatwić sobie pracę z domu?
Przewiń do góry