Wady i zalety pracy zdalnej

praca zdalna

Przed epidemią koronawirusa pytanie czy lepiej mieć biurow w domu czy w pracy było udziałem zaledwie garstki osób – najczęściej freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o kontrakty B2B. Epidemia jednak wiele zmieniła, okazało się, że praca zdalna może być udziałem znacznie większej liczby osób,to sprawiło, że wielu pracowników zadaje sobie pytanie, która forma pracy odpowiada im bardziej.

Zalety pracy zdalnej

Wiele osób docenia fakt, że ich biuro mieści się w domu. Dzięki temu mogą później wstawać, a droga z domu do pracy zajmuje całe pięć sekund, czyli tyle, ile potrzebują żeby przejść z łóżka do biurka. Pracując z domu oszczędzają pieniądze, które musieliby wydwać na dojazdy do pracy, nie muszą się też ładnie ubierać – w domu mogą pracować w dresie. Łatwiej jest też przygotowywać posiłki w domowej kuchni jest wszystko, co potrzebne by upichcić świeży obiad, a nie jedynie odgrzewać go w mikrofalcówce. Skoro praca zdalna ma tyle zalet, to czy wynajem biura przez firmę ma sens? Przecież to dodatkowe koszty…

Wady pracy zdalnej

Choć praca zdalna ma wiele zalet to firmy typu herbewo.kraków.pl, które zajmują się wynajmnem lokali komercyjnych nie muszą się martwić o swojej istnienie. Jest wiele osób, które nie chcą i nie potrafią pracować z domu. Pierwsi w kolejce do pracy w biurze stoją najczęściej – rodzice. Pociechy, które najczęściej wracają ze szkoły nim dorośli zakończą pracę, domagają się uwagi ze strony rodziców. Choć wieszą, że dorośli są w pracy, to jednak nie uzmysławiają sobie w pełni co to oznacza. Nawet starsze dzieci, które wiedzą, że rodzic jest w pracy często pukają do gabinetu z różnymi pytaniami czy problemami. Właśnie dlatego rodzicom trudno jest się skupić pracując w domu, toteż wolą oni pracę z biura.

Nie tylko rodzice wolą pracę w biurze. Jest także duża grupa osób, która ceni sobie wyraźną granicę pomiędzy obowiązkami służbowymi a czasem prywatnym. Pracując z domu nie ma wyraźnej bariery pomiędzy tym co w pracy, a tym co w domu. U wielu osób rodzi to dyskomfort i utrudnia odpoczynek, dlatego mając wybór – wolą pracować z biura.

Kolejną grupą, która woli pracę z biura są osoby, które lubią wszystko zamykać na ostatni guzik i wyłączają komputer dopiero jeśli mają pewność, że wykonali wszystkie powierzone im zadania. W przypadku pracy w biurze momentem jej zakończenia jest upłynięcie ośmiogodzinego czasu pracy, kiedy wszyscy zaczynają zbierać się do domów. Podczas pracy zdalnej takie osoby często zostają po godzinach – tłumaczą sobie to tym, że jeszcze tylko dokończą tę jedną rzecz i wyłączają komputer. Osoby mające tendencję do takiego myślenia wolą pracę w biurze. Komputer zostaje w budynku firmy, więc nie mają do niego dostępu w czasie wolnym, toteż nie kusi ich „dokończenie kilku spraw”.

Praca w biurze jest dla wielu osób także wygodniejsza ze względu na presję szefów, którzy zakładają, że pracownicy przebywając z domu obijają się i nie wykonują rzetelnie swoich obowiązków. Rodzi to niekiedy wręcz niezdrową i uciążliwą kontrolę, toteż pracownicy wolą pracować w firmie, gdzie szef nie ma potrzeby ciągłej kontroli, bo ma ich zawsze „na oku”.

Wady i zalety pracy zdalnej
Przewiń do góry